Napisz do nas
Czytania liturgiczne

Wydarzenia

Koncert Zespołu Wind Band z Olesna

W sobotę, 26.08.2017, w 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w naszej parafii odbył się koncert Młodzieżowego Zespołu Wind Band z Olesna pod dyrekcją Dr Korneliusza Wiatra.

Pragniemy gorąco podziękować artystom, sponsorom oraz wszystkim tym, którzy włączyli się czynnie w organizaję koncertu i ugoszczenie zespołu. Bóg zapłać!

Dzielimy się również krótkim wspomnieniem z koncertu:

 

„Złota Kaczka” na pożegnanie Ojca Proboszcza – 18.06.2017

Plaka Kerateas

Jak co roku na początku października odbyła się diecezjalna pielgrzymka do Plaka Kerateas. Naszą Parafię reprezentowało około 70 osób (jeden autokar + osoby które przyjechały własnymi środkami transportu).

W tym roku ze względu na starsze osoby, zrezygnowano z „pieszej części”, wierni gromadzili się od razu przy ołtarzu obok kaplicy. Uroczystość rozpoczęto wspólną modlitwą różańcową a po jej zakończeniu ksiądz arcybiskup Sebastian odprawił Eucharystię, podczas której wygłosił homilię. Oprawę muzyczną przygotowały dzieci z parafii Św. Pawła Apostoła z Kifisii.

Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Συναντήσεις γονέων για μια καλύτερη οικογενειακή ζωή 2016-2017

Plik do pobrania w formacie pdf. pobieraj

KURS JĘZYKA GRECKIEGO.

kurs

Meteory

W pierwszą niedzielę czerwca odbyła się parafialna, autokarowa pielgrzymka na Meteory.

Odwiedziliśmy trzy klasztory: Wielką Meteorę czyli klasztor Przemienienia Pańskiego, Varlaam –

klasztor Wszystkich Świętych oraz żeński klasztor św. Barbary.

Największe wrażenie sprawił klasztor

Wielka Meteora za względu na Świątynię z bogatą polichromią oraz ilość eksponatów które można

w nim oglądać ( stare naczynia i narzędzia pracy) a także ze względu na wieżę z balkonem, na którą

przy pomocy sieci niegdyś dostawali się mnisi do monasteru.

Klasztor Varlaam jest zamieszkiwany prze mnichów. Również posiada kościół bogato zdobiony

freskami. Aktualnie trwa remont klasztoru.

W centrum Meteor znajduje się skała z żeńskim klasztorem Rusanu. W małym klasztorze można

podziwiać prawosławny kościół. Większość innych pomieszczeń nie jest udostępniona dla

zwiedzających, ponieważ jest zamieszkiwana przez siostry.

Mieliśmy również okazję zachwycać się pięknem krajobrazu i na widokowych tarasach robić zdjęcia.

W pielgrzymce wzięło udział 51 osób.

Pielgrzymka do Nafplio i Nemeii.

17 kwietnia w niedzielę odbyła się autokarowa, parafialna  pielgrzymka do Nafplio i Nemeii.

W Nafplio  uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej  przez ks. Jerzego Chorzempę TCHR w intencji ateńskich pielgrzymów. Kościół katolicki p. w. Przemienienia Pańskiego w Nafplio jest kościołem stacyjnym, w którym w Roku Miłosierdzia można uzyskać odpust zupełny. Po Mszy Świętej mieliśmy okazję do spotkania z księdzem Jerzym oraz do skorzystania z jego gościnności: słodkiego poczęstunku i wypicia kawy. Zwiedzaliśmy miasto, niektórzy Pielgrzymi wybrali się na twierdzę Palamidi, inni na nadmorski  spacer. Po południu wyruszyliśmy do Nemeii, gdzie najpierw odwiedziliśmy winiarnię „Palivou”.  Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy związanych z funkcjonowaniem Winiarni oraz mieliśmy okazję degustować wino. Następnie pojechaliśmy zwiedzać archeologiczne miejsca w Nemeii: muzeum, stadion starożytny oraz ruiny świątyni Zeusa. W pielgrzymce uczestniczyło 47 Parafian wraz z s. Edytą i s. Haliną.

SEMINARIUM ODNOWY WIARY

PLAKAT SEMINARIUM_2016 big

Jasełka.

17 stycznia w sali teatralnej naszej Parafii odbyły się jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Polskiej pod kierunkiem pani Lucyny Targońskiej.

Na to wydarzenie przybył o.Kazimierz Faron – proboszcz,  liczna grupa rodziców, uczniowie i  nauczyciele naszej szkoły.

IX Konkurs Kolęd

Wspólne kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. To właśnie w słowach kolęd ludzie poprzez wieki wyrażali wiarę oraz otwierali szeroko serca na przyjęcie Tajemnicy Bożego Narodzenia. Koncert Kolęd organizowany jest dla uczniów Polskiej Szkoły w Atenach przede wszystkim  po to, by kontynuować piękny zwyczaj śpiewania kolęd i przypominać że: „Boże Narodzenie to święty czas, to  radosny czas”.

13 grudnia 2015 r. już po raz drugi w sali teatralnej Parafii Polskiej w Atenach odbył się IX Szkolny Konkurs Kolęd, organizowany dla uczniów Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach. Tym razem w spotkaniu kolędowym wzięły udział 23 klasy a także scholka parafialna prowadzona przez s. Katarzynę i grupa dzieci ze świetlicy szkolnej. Po raz pierwszy podczas Koncertu kolędowali rodzice wraz z Jury i siostrami. Na uroczyste spotkanie przybyła Pani Anna Barbarzak – Ambasador RP w Atenach, wielu nauczycieli, rodziców, a także przedstawiciele środowiska greckiego. Organizatorem IX Konkursu Kolęd była s. Edyta i s. Halina.

Wolontariusze z polskiej Parafii w Atenach przygotowali kiermasz świąteczny. Przy okazji Koncertu Kolęd sprzedawano tradycyjne polskie jedzenie. Dochód przeznaczony zostanie na pomoc ubogim.